Instalacja wentylacyjna
W budownictwie, bardzo ważnym elementem jest wentylacja. Jej założenia zawarte są w PN-83/B-03430 „Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej”. Dzięki spełnieniu norm możliwe jest zachowanie tzw. komfortu cieplnego w pomieszczeniu.
Dotychczas mało mówiło się wentylacji i instalacji wentylacyjnej mówiąc o efektywności energetycznej budynków. Okazuje się jednak, że instalacja grzewcza i ocieplenie budynku nie są wystarczające.
Wentylacja jest bardzo ważna! W dobie „plastikowych okien” gdzie pomieszczenia są dokładnie uszczelnione mogą się w nich koncentrować szkodliwe związki powodujące pogorszenie się zdrowia. Jednak należy tez pamiętać, że trudno jest pogodzić ekonomiczne współgranie instalacji grzewczej i instalacji wentylacyjnej. Ważne jest by każde pomieszczenie było wentylowane, istniała odpowiednia cyrkulacja powietrza, a szczególnie w pomieszczeniach w których emitowane mogą być zapachy (kuchnia, łazienka). Odpowiednio zaprojektowane muszą być kanały wentylacyjna, kratki wentylacyjne.
W praktyce jednak często pojawiają się problemy z zapanowaniem nad wentylacją. Pojawiają się np. tzw. ciąg wsteczny, odwrotny który pojawia się pomiędzy dwoma pomieszczeniami o różnej temperaturze. Równie często występuje problem gorszej wentylacji w pomieszczeniach znajdujących się na wyższych piętrach czy brak cyrkulacji powietrza. Są to najczęstsze problemy.
Niestety sam borykam się z ciągiem wstecznym w domu. Nie pozwala to na wentylację pomieszczeń ale i w zimie zawiewa zimnym powietrzem i trzeba zasłaniać wentylacje. Jedynym „w miarę normalnym” sposobem poza przebudową całego systemu wentylacji okazuje się być wydłużenie komina, ale to też nie jest zawsze takie łatwe jak się wydaje.