Kilka słów o frezowaniu
Istnieje wiele sposobów obróbki skrawaniem różniących się między sobą stosowanymi narzędziami i obrabiarkami. Jednym ze sposobów jest frezowanie. Przeprowadzane jest ono narzędziami wieloostrzowymi tzw. frezami o różnorodnym zastosowaniu jak: obróbka płaszczyzn, rowków, nacinacie gwintów i kół zębatych itd.
Frez jest to narzędzie zaopatrzone na powierzchni obwodowej i na czole w rowki proste lub śrubowe, dzięki którym powstają zęby i krawędzie skrawające. Krawędzie skrawające freza nie pracują wszystkie od razu, lecz kolejno jedna za drugą, przy czym kontakt narzędzia z materiałem istniej tylko na części obwodu freza, tzn. że równocześnie pracuje tylko część ostrzy. Powoduje to polepszenie warunków chłodzenia. Z drugiej strony jednak, obróbka skrawaniem przez frezowanie prowadzi do tego, że grubość warstwy skrawanej przez poszczególne ostrza zmienia się. Powodować to może zmianę obciążenia i wpływa ujemnie na trwałość narzędzia.
Warto zapoznać się z podstawowymi pojęciami związanymi z procesem jakim jest frezowanie. Podczas frezowania ruchem głównym jest z reguły ruch obrotowy freza dookoła swojej osi. Ruchem posuwowym jest ruch przedmiotu obrabianego lub freza w kierunku prostopadłym do osi obrotu freza.
Ponadto warto wspomnieć, bo nie sposób wszystko dokładnie opisać, o odmianach frezowania. Wyróżniamy zatem frezowanie obwodowe i czołowe. Różnicą jest rozmieszczenie zębów na frezie, które mogą być umieszczone na powierzchni odwodowej bądź na czole frezu. Istnieje również frezowanie przeciwbieżne i współbieżne, które różni się pomiędzy sobą kierunkiem ruchu posuwowego.
Podobne wpisy
Tagi: frez, frezowanie, obróbka skrawaniem