Rezerwowe zasilanie
W moim domu są kolektory próżniowe, elektryczny kocioł i kominek z płaszczem wodnym. W okolicy często zdarzają się przerwy w dostawie energii elektrycznej trwające nawet do pięciu godzin. Chciałbym jakoś zabezpieczyć instalację przed ich skutkami.
W przypadku wielogodzinnych i częstych przerw w zasilaniu z sieci energetycznej jako źródło rezerwowego zasilania można zastosować UPS z odpowiednio dużą baterią. W celu zwiększenia bezpieczeństwa warto postawić na urządzenie z dwiema bateriami, które zabezpieczy instalację również wtedy, gdy dwie przerwy wystąpią jedna po drugiej w tak krótkim czasie, że pojedyncza bateria UPS nie zdąży się ponownie naładować.
Moc zasilania rezerwowego dobieramy do rzeczywistego obciążenia. Bierzemy wtedy pod uwagę pobierany prąd, a nie moc zainstalowanych urządzeń. UPS może być przeciążony o 20-30% (w zależności od typu), jednak czas takiego przeciążenia nie może trwać dłużej niż kilka-kilkadziesiąt sekund. W czasie normalnej pracy obciążenie powinno wynosić mniej więcej 80% mocy znamionowej. Decydując się na zakup UPS-a, należy wybierać urządzenia renomowanych firm zapewniające nie tylko rezerwowe zasilanie, ale także stabilizację parametrów i eliminację zakłóceń. Takie UPS-y są wprawdzie droższe, za to dają większy komfort użytkowania urządzeń elektronicznych. Zazwyczaj UPS-y stanowią źródło rezerwowego zasilania przeznaczone do krótkotrwałego użytkowania i zabezpiecza się nimi przede wszystkim komputery i inne elektroniczne sprzęty. Ich moce znamionowe są rzędu kilkuset kVA. Zazwyczaj UPS posiada wtyk dostosowany do podłączenia chronionego urządzenia. Zasilacze awaryjne o zastosowaniu przemysłowym są montowane w specjalnych szafach. Moce znamionowe takich urządzeń są rzędu kilku kVA. Podczas wystąpienia długich przerw w dostawie energii elektrycznej można zastosować zespół prądotwórczy. Jego zaletą jest możliwość pracy przez dowolny czas (uzależniony od zapasu paliwa), wadą – większy hałas i mniej stabilne parametry napięcia oraz konieczność zadbania o zapas etyliny lub oleju i ich magazynowanie. Zespół prądotwórczy w żadnym przypadku nie może być bezpośrednio podłączany do sieci zasilającej – niezbędny jest przełącznik sieć-zespół prądotwórczy. W opisanej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie zlecenie licencjonowanej firmie lub specjaliście (projektantowi) zaprojektowanie i zainstalowanie układu rezerwowego zasilania (UPS lub agregat -względnie oba te urządzenia łącznie) dostosowanego do miejscowych warunków sieciowych oraz potrzeb rezerwowanych urządzeń. Innym rozwiązaniem – wymagającym więcej zachodu – jest zwrócenie się do kilku wybranych firm oferujących UPS-y i agregaty. Fachowcy Specjaliści na podstawie analizy aktualnych potrzeb wybiorą urządzenia o odpowiedniej wielkości. Zostaje tylko kwestia wyboru. Oczywiście nie cena powinna być najważniejszym kryterium, ale jakość, warunki dostawy i uruchomienia oraz serwisu. Każdy z nas przecież doskonale wie iż nawet najlepsze urządzenie pozbawione profesjonalnego serwisu bardzo szybko może odmówić działania.